Skip to main content
domain-nedir-subdomain-nedir-parked-domain-nedir

Domain Nedir? (Subdomain ve Parked Domain)

İnternet üzerindeki her web sitenin illa ki domaini bulunmaktadır. Domain kelimesi Türkçe’de Alan Adı anlamına gelmektedir. Tarayıcımızın arama çubuğuna yönelip birkaç kelime ile gideceğim sitenin adını yazıp sonuna uzantılar koyarak siteye ulaşıyoruz. Domain web sitemizin isim kısmıdır. Domain seçerken bunun için oldukça dikkatli kararlar vermemiz gerekir. Çünkü seçtiğimiz domain bizim markamızı yansıtacaktır.

Domain Nedir? (Alan Adı)

Bir domain bir web sitesinin karmaşık ip numarasını yazarak aratmamız yerine bizlere akılda kalıcı daha kolay isimlerle arama yapmamızı sağlar. Örneğin bizim web sitemiz bir sunucuda barınıyor ve bunun bir ip numarası mevcut, biz siteye girerken  132.78.15.1 gibi ip numarası yazmak yerine, wmdostu.com domaini yazdığımızda bizim web sitemiz gelmektedir. Buda kullanıcı veya müşterilerinize oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Domain servislerinde DNS adı verilen bir sistem daha bulunmaktadır. DNS sunucuları, ip adreslerini domaine bağlamayı sağlayan bir araçtır. DNS sistemini görevi alan adımızı belirli bir ip adresine yönlendirip internette gezinmemizi kolaylaştırmaktadır. Domain nedir dediğimiz zaman artık şunu diyebiliriz ki karışık ip adreslerini akılda kalıcı isimlere çevirir.

Bu domainlerin kendi aralarında farklılıkları vardır. Üst düzey domain ve normal domainler olarak ayrılırlar. Üst düzey domainler arasında çokça kullanılan domain uzantıları yer almaktadır. Bunlar .com .org .net .biz gibi domain uzantılarıdır.

Üst Düzey Domain Nedir?

Domainlerin kendi aralarında farklılıkları vardır. Üst düzey domain ve normal domainler olarak ayrılırlar. Üst düzey domainler arasında çokça kullanılan domain uzantıları yer almaktadır. Bunlar .com .org .net .biz gibi domain uzantılarıdır. Bu uzantılar bir çok yerde karşımıza çıkarlar. Bu uzantıları nasıl seçeceğiniz size kalmıştır. Örnek vermek gerekirse .org domaini organizasyon kelimesini kısaltmasıdır. Yani .org domainini çoğunlukla organizasyonlar kullanmaktadır. Bir diğer domain olarak .gov uzantısı devlet kurumları tarafından kullanılmaktadır.

Domain belirledikten sonra bu domainin kullanımda olup olmadığına bakmamız gerekmektedir. Bunun içinde Whois servisleri işimize yaramaktadır. Whois Türkçe’de Domain Sorgulama olarak geçmektedir.

Alt Domain Nedir? (Subdomain)

Alt domain aynı web site içerisinde farklı servisleri oluşturmak için kullanılabilir. Buna örnek vermek gerekirse https://www.websiteniz.com uzantınız var ve bu uzantıya bir alt domain olarak blog eklemek istiyorsunuz. Alt domain özelliğini kullanarak domaininiz blog.websiteniz.com şeklinde oluşturabilirsiniz.

Park Domain Nedir? (Parked Domain)

Bazı web sitelerin isimlerini kullanıcılar yanlış yazabilir. Bu durumda web site sahipleri yanlış yazılabilecek olası isimleri satın alarak. Bu yanlış yazılmış domainleri ana sitelerine yönlendirmektedir. Örnek vermek gerekirse wmdostu.com bizim asıl sitemiz ama biz olası bir yanlış yazım için wndostu.com ‘u alıp wmdostu.com için yönlendiriyoruz. Bu yönlendirmeye parked domain denmektedir.

 

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+