Skip to main content
seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Değerli WMDostu takipçilerimiz, hepimizin bir web sitesi vardır. Bu web sitelerine düzenli olarak içerikler üretmemiz gerekir. İçeriklerimizi üretirken, hem birilerine yararlı olmayı hem de web sitemizin gelişimine katkı sağlamayı isteriz. Bu katkıyı sağlamak için seo uyumlu makale yazmamız gerekiyor. Bu yazımda sizlere dilim döndükçe seo uyumlu içerik nasıl üretebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Yazımın herkese faydalı olması dileğiyle. Aklınıza takılan her hangi bir soruyu lütfen yorum kısmından sormaya çekinmeyin.

Makale Nedir?

Güzel içerikler üretirken kullandığımız bu makale terimi ne anlama geliyor? Öncelik olarak makale nedir bunu kavramamız gerekiyor.

Makale, belirlenmiş bir konudaki görüş, düşünce savunması ve bu konuyu kanıtlamak için yazılmış olan yazı türüdür. Hazırlanmış olan makaleler dergi, gazete, internet ve birçok ortamda konu hakkında bilgi almak isteyen kişilerle paylaşılır. Makaleleri iki başlık altında inceleyebiliriz. Bu başlıklar öğretici ve edebî metin içerikleridir.

Öğretici metinler bir konu hakkında kanıtı olan, bir bilgiyi açığa çıkarmaya denir. Öğretici makaleler de bilimsel kanıtlara yer verilerek, bilgilendirici metinler ortaya çıkartılır.

Edebî metinler ise kurmaca olaylardan oluşarak, dili kullanış biçimine göre eğitici içeriklerden kolaylık ile ayrılabilir. Edebî metinlerde dilin kullanımı daha etkili olmalıdır.

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Üreteceğiniz içerikler belirli kurallara dayalı olurlar. İyi bir makale yazmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu kuralları göz önünde bulundurarak içerik üretirseniz, çok kaliteli içerikler üretmiş olursunuz. İşte o kurallar;

  • Anlatımın sade ve belli bir düzen içerisinde olması gerekir.
  • Soyut kavramlardan uzak durularak okuyucuya daha somut bilgiler vermeniz gerekir.
  • Üretmiş olduğunuz içeriği destekleyen tez ve kanıtlar olması gerekir.
  • Makale konuları kısıtlı değildir, her konuda içerik üretebilirsiniz.
  • Makale olabilmesi için bir platform üzerinde paylaşılması gerekir. (İnternet, gazete, dergi vb.)

Yukarıda sizlerle paylaştığım bu bilgiler, iyi bir makalenin nasıl olmasıyla alakalı. Artık güzel bir makale nasıl yazılır, hangi kurallara dikkat edilir bunu biliyoruz. Bir web site için SEO uyumlu makale neden önemlidir?

Neden SEO Uyumlu Makale?

Öncelikle neden SEO diye sormamız gerekiyor. SEO kelimesi Türkçe karşılığında Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitelerimizi ziyaret eden normal kişilerdir. Bu ziyaretçiler için içeriğin düzgün olması, anlam taşıması ve bir bilgi içermesi yeterlidir. Fakat arama motorları normal kişiler gibi düşünemezler. Arama motorları yazılımcılar tarafından tanımlanmış bir algoritmadan yola çıkarak, içeriği inceler ve kaliteli olup olmadığını anlar.

Bu sebepten kaynaklı web sitelerimizde içeriklerin hem ziyaretçilerimize hem de arama motoru robotlarına hitap etmesi gerekir. Çünkü arama motoruna hitap edemez isek ziyaretçi kazanamayız. Sadece arama motoruna hitap edersek de bu sefer ziyaretçilerimiz kalıcı olmaz. SEO uyumlu içerik üretirken bu dengeyi kurmamız gerekir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Geldik asıl sorumuzun cevabına, ben bu SEO uyumlu içeriği nasıl üreteceğim? Bu içeriği üretirken uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bende sizler için yazının bu kısmından sonra bu ipuçlarını anlatmaya çalışacağım.

Yazılacak İçeriğin Konusunun Belirlenmesi

SEO uyumlu içerik üretmek için makale yazımına başlamadan önce konunuzu belirlemiş olmanız gerekir. Çünkü bir yazıya başlamadan konuyu belirlemezsek, konudan uzaklaşabiliriz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için önce konuyu belirlemeniz gerekir.

Yazının Kurgusunu Yapmanız Gerekir

Bir içeriğe başlamadan önce yapmanız gereken bir diğer önemli konu, yazının kurgusunu yapmış olmanız. Çünkü bir yazı yazarken giriş, gelişme ve sonuç diye ilerlemeniz gerekir. Ziyaretçiniz yazınızı okurken, yazının ortasında girişi en başta da sonucu bulursa bu yazınınız dengesi bir hayli bozacaktır. Bir içeriğe başlamadan önce o içerik ile ziyaretçiye ne anlatacağınızı belirleyip, içeriği kısaca hayal etmeniz gerekir.

Alt Başlıkları Belirlemek

Başlıktan bile daha önemli olan bu konuya asıl başlıktan önce değinmek istedik. Çünkü bir makale içerisinde düzen oluşturursanız, ziyaretçi aradığı bilgiyi daha rahat bulacaktır. Ortalama 300 kelime bir makale içerisinde en az 2 tane alt başlık kullanmaya çalışın.

Alt başlıkların içerisinde yazımınızı uzun tutmamaya özen gösterin yani yazınızı paragraflara bölün. Çünkü düz yazılmış uzun bir metindense ziyaretçi paragraflara bölünmüş yazıları daha rahat okuyabilir. Her paragrafınızda 5 veya 6 cümleye yer vererek ziyaretçinin gözünü çok yormamış olursunuz.

Alt başlıklarınızı oluştururken konuyla alakalı soru şeklinde başlıklar oluşturmanızı öneririm. Bu yazımdan örnek vermem gerekirse “ Neden SEO Uyumlu Makale? ” alt başlığımı gösterebilirim. Bu şekilde alt başlık oluşturmamın sebebine gelirsek, ziyaretçilerimiz çoğu zaman arama motorlarına sorular sorarak aramalarını gerçekleştirirler. Sizlerde bu sorulan sorulara içeriğinizde yer verdiğiniz için ziyaretçilerinize daha kaliteli bir makale üretmiş olursunuz. Bu sayede gelen ziyaretçi istediği bilgiye rahatça ulaşabilir.

Yazımızın Ana Başlığını Belirlemek

Alt başlıkları bir önceki adımımızda oluşturduğumuza göre artık makalemizde hangi konulara yer verdiğimizi biliyoruz. Ana başlığımızı seçerken bunu göz önünde bulundurarak başlık seçimi yapmamız gerekir.

Yazımızda bahsettiğimiz ve anahtar kelime olabilecek alt başlıklarımıza ana başlığımızda yer verebiliriz. Bu yazımdan gene örnek vermek gerekirsek;

“ Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? ” bu şekilde ana başlığımızı oluşturabiliriz. Bu ana başlık ile içeriğimizi özetlemiş oluruz. Hem bu başlık sayesinde 3 adet anahtar kelimemizi başlığımızda kullanmış oluyoruz. Bu anahtar kelimeler “ Makale Nedir? ”, “ SEO Uyumlu Makale ”, “ SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? ” işte bu sayede ana başlığımızı SEO uyumlu oluşturmuş olduk.

Anahtar Kelime Seçimi ve Yerleşimi

Yukarıda paylaştığımız konulara dikkat ederek ziyaretçilerimiz için güzel bir içerik üretmiş olduk. Artık birazda arama motorunu düşünerek devam edelim makalemize. Çünkü ziyaretçilerimizin bu iyi içeriğe ulaşması için arama motoruna ihtiyacımız var.

Anahtar kelimelerimizi belirlerken konunun ana başlığını ele alarak en çok aranabilecek kelimeleri bulmaya çalışıyoruz. Bu yazımızdan yola çıkarak örneklendirelim;

Bu yazımızda kullanabileceğimiz anahtar kelimeler, “ Makale Nedir? ”, “ Makale Nasıl Yazılır? ”, “ Makale Yazarken Dikkat Etmemiz Gerekenler Neler? ”, “ SEO uyumlu makale ”, “ SEO Uyumlu Makale Özellikleri ” anahtar kelimelerini kullanabiliriz.

Anahtar kelimelerinizi akıldan üretmek istemezseniz, bakabileceğiniz bir diğer yer ise Google. Arama kısmına yazdığınız makalenin ana başlığını yazın. Google arama motorunda en aşağıya gelerek “ ile ilgili aramalar ” kısmına bakarak orada ziyaretçilerin bu konu hakkında diğer aramalarına ulaşabilirsiniz. Bu kısımdan anahtar kelimelerinizi rahatça belirleyebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra makaleye güzelce yayın, belirgin aralıklar ile anahtar kelimelerinizi yerleştirin. Bu işlemi yaparken anlatımın bozulmamasına özen gösterin. Çünkü dediğimiz gibi arama motoru ne kadar önemliyse, ziyaretçiniz de o kadar önemlidir.

 

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

2 thoughts to “Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?”

  1. Yazıyı okuduktan sonra sanırım içerik yazma konusunda nerede yanlış yaptığımı anladım: Yazının Ana Başlığını Belirlemek! Bu konuda gerçekten başarısızım. Hem içeriği özetleyecek, hem merak uyandıracak hem de anahtar kelimeleri içerecek bir başlık oluşturmak arama motorunda başlığı gören ziyaretçiyi siteye çekme açısından çok önemli. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+