Skip to main content
seo-sem-nedir-hangisi-kullanilmalidir

SEO ve SEM Nedir? Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Seo ve Sem nedir konusunda özellikle Google için çok önemli tabirler. Ancak aslında bir arada kullanılması da biraz işi farklılaştırıyor. Kısaltılmış olarak bizlerin bilmiş olduğu Seo, aslında arama motoru optimizasyonu demek. Sem ise arama motoru pazarlamacılığı demek. Yani biri aslında reklam açısından kullanıyor. Biri sitenin güçlenmesi ve organik bir şekilde aramalarda üst sıralarda çıkması açısından kullanıyor. Bilindiği gibi internet kullanıcıları ağırlıklı olarak Google kullanmakta. Google arama motoru üzerinden çeşitli aramalar yapmakta. Bunun için sizler de dijital pazarlama alanlarını kullanabildiğiniz gibi aynı zamanda da organik bir şekilde internet kullanıcılarına ulaşabiliyorsunuz. İnternet kullanıcılarını zengin içerikler karşılıyor. Bu zengin içeriklerin arasında sizlerin de yer alması için bazı çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Arasındaki Farklılıklar Neler?

Seo ve sem nedir denildiğinde arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunların başında kalıcılık gelir. Seo, bilindiği üzere bir organik arama başarısıdır. Organik aramalarda başarılı olduğunuzda bu bir kalıcılık vermektedir. Oysa ki Sem, Google Adwords paneli üzerinden yapılmakta ve bu yüzden de bakiyeniz bittiğinde siz alta doğru gitmektesiniz. Aynı şekilde Seo, uzun süreli bir çalışma gerektirmektedir. Yani sonucu bir iki günde belli olmaz. Ancak Sem, daha hızlı bir şekilde sizi üst sıralara çıkartır. Maliyet olarak karşılaştırdığınızda Seo, Sem çalışmalarına göre daha az maliyetlidir. Çünkü Sem’de yani dijital pazarlama anlamında tıklama başına maliyetler devreye girecektir. Ayrıca içerik kaliteleri ilk sayfa garantileri gibi birçok strateji de farklılık gösterir.

Çalışmalarda Hangisi Tercih Edilmeli?

Seo ve Sem nedir konusu ile ilgili olarak çalışmaları gerçekleştirileceği zaman firmanın stratejisi önemlidir. Özellikle yeni kurulmuş firmalar için kesinlikle Sem çalışmaları daha kolay bir şekilde sonuç elde ettirebilir. Az önce de söylediğimiz gibi zaman farklılıkları devreye girecektir. Burada tabii ki sizin yine yapabileceğiniz en önemli çalışmadır. Seo çalışmaları ile özellikle uzun vadeli olarak yatırım yapmaktır. Yani ilerleyen sürece doğru daha başarılı şekilde üst sıralarda yer almaktır. Çünkü insanlar organik aramalardaki sitelere daha fazla güvenmektedir. Buna göre hareket etmektedir. Burada tabii ki yine önemli bir husus da yanlış bir işlem yapıldığında yani Seo’da yanlış bir hamle yapıldığında olumsuz durumların da görülebileceği gerçeğidir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

3 thoughts to “SEO ve SEM Nedir? Hangisini Tercih Etmeliyiz?”

  1. Çok bilgilendirici bir konu olmuş. Emeğinize sağlık. Uzun vadede en yararlı olan tabi ki de seo olmalı. Eğer bir de satış gibi bir hizmet vermiyorsanız sem masraflı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+