Skip to main content
ssl-sertifikası-nedir

SSL Sertifikası Nedir? Farklılıkları Nelerdir?

SSL nedir ve sertifika hakkında bilinmesi gereken birçok bilgi var. Özellikle internet sitelerinin güvenliği adına Google’ın da son yapmış olduğu açıklamalardan sonra gerçekten de dikkatli hareket etmek gerekiyor. İnsanlar özellikle siteleri seçerken bu konuda dikkatli. Mobil sistemlerde artık internet sitelerinin kenarlarında bunun güvenli olup olmadığı ile ilgili olarak bilgiler çıkıyor. SSL hakkında aslında doğru bilindiği düşünülen yanlışlar da mevcut. Tüm bunlar hakkında genel bir bilgi vererek sizleri de aydınlatmaya çalışacağız. Bu sistem sayesinde neler oluyor? Nasıl bir işlem oluyor? ve siteler neden güvenli veya güvenli değil diye ayrılıyor? Bu konuda da bilgi vermeye gayret göstereceğiz.

SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Çalışır?

Genel anlamda SSL nedir konusunda sertifika site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder. İki nokta arasında herhangi bir problem var mı kontrol eder. Şifreli kanal arasından yapılacak olan işlemlerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir ürün olarak karşımızda bulunmaktadır. Hiçbir zaman yazmış olduğunuz kodun veya web siteniz ile alakalı bir güvenlik sistemini sağlaması burada önemli bir nokta aslında budur. İnsanlar genellikle sitenin güvenliğini sağlamaya odaklandığı düşünür. Oysa ki şifreli bir şekilde yapmış olduğunuz tüm sistemleri burada güvenlik altına almış olursunuz. Ayrıca sertifikalar sunmuş oldukları garanti, ek özellikler veya destek hizmetleri gibi sistemlerle farklılık göstermektedir. Genel anlamda sertifikaların sağlamış olduğu teknik sistem aynıdır. Ancak tabi Comodo, Rapid, SSL gibi sistemlerin tekil internet siteleri için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

SSL Sertifikası Farklılıkları Nelerdir?

SSL nedir konusunda bilgi verdiğimiz gibi birçok farklı network sistemi bulunmaktadır bu konuya da değinmek gerekir. Burada bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizlilik sağlanmış olur. Burada gönderilerde bilgilerin kesinlikle ve doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak bir şifreleme sistemi devreye girer. SSL burada bu şifreleme sistemini sağlamaktadır. Doğru alıcı tarafından sadece bu işlemin deşifre edilmesini sağlar. Örneğin banka kartları ile yapılacak olan bir işlemde sadece bankanın bu şifreyi görmesini sağlar. Doğrulama yapılarak işlemin gizli ve bütün bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Böylece sizler de güvenilir bir veri akışına sahip olursunuz. Burada tabii ki 1024 bit ya da 128 bit gibi farklı şifreleme sistemleri bulunmaktadır. Değişik anahtarlar içerisinde bu şifreleme sistemlerinin çözmek çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık bir yatırım yapması gerekmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere SSL tam ve kesin bir koruma sağlamaktadır. Bu yüzden de Google son yıllarda sitelerin güvenliğini de kesinlikle vurgulamakta ve ön plana çıkarmaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+