Skip to main content
subdomain-nedir

Subdomain Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Subdomain nedir? Nasıl oluşturulur? bu konuda ayrıntılı bir şekilde sizlere bilgi vermeye çalışacağız. İngilizce olarak Subdomain genel anlamda alt etki alanı anlamını taşımaktadır. Daha basit bir açıklama verecek olursak sitenizin belirli bir ismi vardır. Buna bağlı olarak bir isim daha üretebilirsiniz. Bu da sitemizin alt etki alanı anlamına gelmektedir. Yani bir çeşit alt alan adıdır. Sizler bir site kurarsınız ve bu site üzerinden insanları ulaşırsınız. Bunun yanı sıra belirli eklemeler yaparak da Subdomain oluşturabilirsiniz. Herhangi bir sitenizle alakalı böyle bir oluşturma yapmak istediğinizde rahatlıkla Cpaneller üzerinden bu yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Cpanellerde günümüz teknolojisi gereğince eklenti alanları kısmından rahatlıkla yeni bir alan ekleyebilirsiniz. Böylece bu sistem üzerinden sonuca gidebilirsiniz.

Subdomain Nedir? Nasıl Oluşturulabilir?

Subdomain nedir? Nasıl oluşturulur? konusunda bunları bilgi olarak sunduktan sonra sizlerin nasıl oluşturacağınız konusunda da bilgi verelim. Genel anlamda alt alan adı oluşturma kısımları hostingin Cpanelleri içerisinde yer almaktadır. Buradan rahatlıkla sizler de tıklama yaparak başına veya sonuna eklemek istediğiniz yani adresinizin başına ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sitenizin ismi ne olursa olsun başına eklemek istediğiniz şeyi ekleyerek sizler de domainde daha fazla çoğaltabilir. Alt etki alanları sayesinde sitenizi daha güçlü hale getirme şansına da sahip olabilirsiniz. Bunları da göz önünde bulundurduğumuzda çok daha rahat bir şekilde sonuç alma şansına da sahip olacaksınız. Ayrıca sunucu hizmet sağlayıcıları sizlerin bu tip hosting paketlerinizin içerisinde istediğiniz gibi sonuç alabilmeniz için yardımcı olmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Subdomain nedir? Nasıl oluşturulur? konusunda alt etki alanı olduğunu zaten anlatmıştık. Bunun yanı sıra sizler de bunun kurulumunu gerçekleştirerek sitenizi daha da çeşitli hale getirebilirsiniz. Sitenizin ismi global bir isim olarak seçildiğini varsayalım. Hatta belirli sitelerde bunları da göreceğiniz üzere çeşitli haber sitelerinde farklı subdomainler kurulmaktadır. Böylece sitenin içerisinde farklı bir site sitenin içerisinde farklı bir site açılarak sizlere hizmet verilir. Bu tasarım farklılıklarından aynı zamanda da daha rahat bir şekilde hareket etme farklılığına kadar bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden dolayı insanlar bu sistemleri tercih etmekte ve ön plana çıkarmaktadır. Subdomain her biri farklı açıdan değerlendirilerek hareket edilmesi gerekir.

Cpanel Üzerinde Subdomain Oluşturma

Öncelikle subdomain oluşturulması için hosting seçiminde subdomain limitleri vardır. Eğer projenizde subdomain kullanacaksanız bunu göz önünde bulundurarak bir paket seçmeniz gerekmektedir. Şimdi gelin görseller üzerinde cpanel subdomain nasıl oluşturulur bakalım.

Cpanel-subdomain-olusturma-1

Cpanel’e giriş yaptıktan sonra “Etki Alanları” bölümüne gelerek oradan “Alt Etki Alanları” bölümüne giriyoruz.

cpanel-subdomain-olusturma-2
Bu bölüme giriş yaptıktan sonra önümüze yukarıdaki görselde ki gibi ekran gelecektir. Bu ekranda yazan bölümlerin açıklamaları şu şekildedir;

Alt Etki Alanı: Oluşturulacak alt etki alanı adıdır. (Örn. blog.wmdostu.com) Burada yazan blog adını bu kutucuğa gireceğiz. Alt Etki Alanı adı oluştururken sonuna nokta koymanıza gerek yoktur. 

Etki Alanı: Bu kutucuk hostinginize bağlı olan domainleri listeler, bir tane domain varsa otomatik olarak o domaini seçer. Birden fazla domaininiz varsa yandaki ok tuşuyla domainler arası geçiş sağlayabilirsiniz.

Belge Kök Dizini: Alt Etki Alanının hosting üzerinde barınacağı klasör yoludur. Cpanel sizin için bunu otomatik oluşturmaktadır. Siz farklı bir klasör tanımlamak isterseniz buradan manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Cpanel-subdomain-olusturma-3

Örnek olarak yukarıda ki görselde doldurulduğu gibi doldurabilirsiniz. “Oluştur” butonuna bastıktan sonra aşağıdaki görselde ki gibi bir sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfaya yönlendirmesi uzun sürebilir.

Cpanel-subdomain-olusturma-4
Evet artık bizde bir Alt Etki Alanı oluşturduk. Bundan sonra FTP üzerinden alt etki alanı için oluşturduğumuz klasöre gerekli dosyalarınızı atarak, alt etki alanını kullanabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+