Skip to main content
vps-nedir

VPS Sunucu – Avantajları ve Faydaları

VPS nedir konusunda genel anlamda sanal özel sunucu anlamına gelmektedir diyebiliriz. Virtual Private Server kelimelerinin kısaltmasıdır. Sunucular, bilindiği üzere birbirinden bağımsızdır. Birden fazla sanal sürücü kullanmaya imkan tanımaktadır. Bu sunucular sayesinde aynı sunucuda olduğu halde birbirinden bağımsız olarak birçok sistem çalıştırma şansınız olur. Sunucularla ilgili olarak paylaşılan sistemlere erişim kısıtlanmıştır. Sanal sürücü, kontrol paneli işletim sistemi gibi farklılıklarla kendine ait kapasiteler sunmaktadır. Bu da kullanıcı açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Birçok farklı sonucu avantajı olduğu için insanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Bunların faydaları ve avantajları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım.

VPS Sunucu Faydaları Ve Avantajları Nelerdir?

Öncelikli olarak VPS nedir ve bu sunucu sayesinde daha yüksek bir performans alırsınız. Aynı zamanda ölçeklenebilir ve kontrol altında tutulabilir olması da avantajdır. Maliyet göz önünde bulundurulduğunda aslında normal hosting hesapları ile aynı ücretlidir. Dedicated sunucu ile karşılaştırırsak biraz daha pahalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenlik anlamında bütün kontrolün sizde olması sağlanmaktadır. Sunucu size ait dosya erişiminiz sadece size karşı yapmaktadır. Bunun dışında herhangi bir kimseye bu dosya erişimine sağlamaz. Teknik özellikleri tamamı özelleştirilebilir olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle kullanıcı açısından herhangi bir sıkıntı olmaması ve rahat bir şekilde kullanılması da tabii ki bu sistemlerin daha fazla avantaj olmasına ve kullanılmasına fırsat çıkarmaktadır.

VPS Sunucu Kullanımları Ve Güvenlik Sistemleri

VPS nedir ve kullanımı aslında genel anlamda işlevsel bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. RAM veya benzeri olarak geçen sistemlerin gerçekte olmayan ama işlevsel olarak kullanılabilmesini sağlayan bilgisayar arasındaki paylaşımı olarak da bahsedilerek kısaca anlatılabilir. Daha düşük bir performans ile çalışmaktadır. Normal bir bilgisayarla karşılaştırıldığında bu şekilde çalışmasına rağmen kullanım açıları göz önünde bulundurulduğunda fazla işlem gerektirmeyen ve sistem gibi kullanımları da ayrıca sağlamaktadır. Tasarruf açısından özellikle çok büyük bir önem taşımaktadır. Elektrik, kurulum ve alan gibi noktalarda iş tasarrufu sağlayarak çok daha rahat bir şekilde sonuçların sağlanması sunulur. Bu arada işlevselliği ve hızıyla da ön plana çıkmaktadır. Kısacası bir çok konuda ön planda tutulabilecek bir sistem olarak bilinmektedir. Böyle bir değerlendirme ile sonuç alabilirsiniz.

 

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+