Skip to main content
Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır 3 Ayrı Yöntem Kolay Wordpress Kurulumu [Resimli Anlatım]

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? 3 Ayrı Yöntem Kolay WordPress Kurulumu [Resimli Anlatım]

Bir blog sahibi olmak istiyorsunuz ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız. WordPress tam sizin işinize yarayacak bir yazılımdır. WordPress açık kaynak kodlu olması sebebiyle, blog sitelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. WordPress yazılımı üzerinde birçok kod ile oynayabilir, düzenleme yapabilirsiniz. Gelin birlikte wordpress kurulumu nasıl yapılır bir göz atalım.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 1

 

Resimde gördüğünüz gibi WordPress Kurulumu yapmak için Cpanel sayfamıza giriş yaptık. Bir sonraki adım için Cpanel üzerinde en alt bölüme geliyoruz.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 2

Resimde gördüğünüz “SOFTACULOUS APPS” bölümündeki WordPress seçeneğine tıklıyoruz.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 3

Karşımıza gelen sayfada “Install Now” butonuna basarak bir sonraki adıma ilerliyoruz.

Açılan bu bölüm üzerinde sitemiz için belirgin ayarlar yapmamız gerekmektedir. Bu ayarları gelin adım adım birlikte yapalım ve hangi ayarın ne olduğuna bir bakalım.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 4

Choose the version you want to install: Bu bölüm üzerinden yükleyeceğiniz wordpress sürümünü seçebiliyorsunuz.

Protokol Seçiniz: Protokol seçebileceğiniz bu bölümde sitenizin arama çubuğunda nasıl gözükeceğine karar vermektesiniz. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken nokta Domainiz üzerinde bir SSL Sertifika var mı yok mu? Eğer SSL Sertifikanız yoksa “ http:// ” ile başlayan protokol, sertifikanız var ise “ https:// ” ile başlayan protokol seçmeniz gerekiyor.

Domain Seçin: Eğer hosting hizmetiniz üzerinde birden fazla domain barındırıyorsanız bu bölümü atlamadan seçim yapmanız gerekmektedir.

Yükleme dizini: WordPress dosyalarının yükleneceği dizindir. Bu bölüme örnek vermek gerekirse, wmdostu.com ana dizindir. Siz alt bir dizine yükleme yapmak isteyebilirsiniz. Örnek olarak wmdostu.com/blog buradaki blog kısmı bir yükleme dizinidir. Eğer böyle bir kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız bu bölüme “blog” yazmanız gerekir.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 5

Site Settings: Bölümü ayarları nasıl yapılmalıdır?

Site Name: Bu bölüme sitenizin görünmesini istediğiniz isimi girmeniz gerekiyor.

Site Description: Sitenin açıklamasını gireceğiniz bölümdür.

Enable Multisite (WPMU): Birden fazla wordpress kurulumunuz varsa ve bunları tek panel üzerinden yönetmek istiyorsanız bu bölümü işaretleyebilirsiniz. Tek bir blog sayfası kullanacaksanız bu bölümü işaretlemeden geçebilirsiniz.

Yukarıdaki bu bölümlerin nerede görüneceğini merak ediyorsanız bakınız;

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 6

Dip bilgi: Bu bölümde dikkat etmeniz gereken birkaç SEO kuralı bulunmaktadır. Site Name bölümüne gireceğiniz site başlığınız maximum 70 karakterden oluşmalıdır. Site Description bölümüne gireceğiniz site açıklamanız maximum 320 karakterden oluşmalıdır. Bu kurallara dikkat ederseniz Google gözünde siteniz daha değerli olacaktır.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 7

Admin Account Bölümü ayarları nasıl yapılmalıdır?

Admin Username: WordPress yönetici panelindeki kullanıcı adınızdır. Bu bölüm paylaştığınızın yazılarda yazar bölümünde de görünecektir.

Admin Password: WordPress yönetici paneli şifresidir. Bu bölüme yazdığınız şifre ile yönetim paneline giriş yapacaksınız. Güvenlik için karmaşık şifreler kullanmanız gerekir. Eğer aklınızda karmaşık bir şifre yoksa anahtar butonuna basarak rastgele bir şifre oluşturabilirsiniz.

Admin Email: WordPress siteniz hakkında size bildirimlerin geleceği mail adresidir. Bu bölümde her türlü mail uzantısı kullanabilirsiniz fakat güvenlik için kendi sunucunuzdan olan bir mail adresi kullanmanız daha iyidir.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 8

Choose Language Bölümü ayarları nasıl yapılmalıdır?

Select Language: Sitede aktif olarak kullanacağız dil paketini seçmeniz gerekiyor. Sitenizin hangi dil olması istiyorsanız o dili seçin.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 9

Select Plugin(s) Bölümü ayarları nasıl yapılmalıdır?

Limit Login Attempts (Loginizer): Bu wordpress güvenlik eklentisidir. Bu eklenti sayesinde yönetim paneli giriş bölümünde 3 kere hatalı şifre girdiğinde girişi engellemiş olursunuz. Bu eklentiyi kurmanızı önermemekteyiz.

Classic Editor: WordPress son güncellemeleri ile yazı editörünü değiştirdi. Eskiden wordpress yazılımı kullanarak bir site oluşturduysanız. WordPress klasik editör kullanmışsınızdır. Bu seçeneği işaretlerseniz, wordpress yazı editörü klasik olarak ayarlanacaktır.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 10

Advanced Options Bölümü ayarları nasıl yapılmalıdır?

Veri Tabanı Adı: WordPress sitenizin verilerinin saklanacağı veritabanının adının ne olacağını bu bölümden seçebilirsiniz.

Table Prefix: Veritabanınızda tablo ön ek adıdır. Bu bölümü değiştirmenizi önermiyoruz. Ama değiştirmek isterseniz oluşturduğunuz ön ekin sonuna “_” alt tire eklemeyi unutmayın. Örnek olarak “wp_” şeklinde oluşturabilirsiniz.

Disable Update Notification Emails: Güncelleme bildirim emaillerini almak istemiyorsanız bu bölüme tik koyabilirsiniz.

Auto Upgrade: Otomatik wordpress sürüm güncellemesi yapmasını istiyorsanız işaretleyin. Bu bölümü işaretlemenizi önermemekteyiz. Çünkü her wordpress sürümü ilk çıktığında her eklenti ve temayla stabil şekilde çalışmayabiliyor.

Auto Upgrade WordPress Plugins: WordPress eklentilerinizin otomatik güncellemesi için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Bizler bu özelliğin kullanımını önermemekteyiz.

Auto Upgrade WordPress Themes: WordPress temalarının otomatik güncellemesi için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Bizler bu özelliğin kullanımını önermemekteyiz.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 11

Select Theme Bölümü ayarlarının nasıl yapılmalıdır?

Bu bölüm üzerinden kullanacağınız temanızı seçebilirsiniz. Eğer kullanacağınız tema yoksa wordpress’in ücretsiz sağladığı bu temaları kurabilir ve kullanabilirsiniz. Eğer bu temaları beğenmezseniz editörlerimizin seçtiği güzel temalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Son olarak artık kurulumu tamamlıyoruz. “Yükle” butonuna basarak kurulumu noktalayacağız. Bu bölüme tıkladıktan sonra bizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 12

Yükleme artık otomatik bir şekilde gerçekleşiyor. Bu çubuk dolduktan sonra bizi son olarak sitemizin bilgilerinin bulunduğu bilgilendirme sayfasına yönlendiriyor.

CPANEL Üzerinden Kolay WordPress Kurulumu 13

Burada web sitemizin bilgileri yer almaktadır. “Yönetim URL” yazan bölüm web sitenizin yönetim paneli linkidir. Bu linke tıklayarak oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapabilirsiniz.

Cpanel üzerinden bu şekilde kolay wordpress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Üzerinden WordPress Kurulumu

FTP Üzerinden WordPress Kurulumu

Kuruluma Başlamadan Önce

WordPress yazılımınızı FTP üzerinden kuracaksanız WordPress İndirme sayfasından kurulum dosyalarını temin etmeniz gerekiyor.

Cpanel Üzerinden MYSQL Veritabanı Kurulumu

WordPress kurulumuna başlarken ilk yapmamız gereken şey. Bir veritabanı oluşturmaktır. Verilerimizi saklayacağımız alanı oluşturmadan, wordpress kurulumunu yapamayız. Birlikte öncelikle bir MYSQL veritabanı nasıl oluşturulur ona bakalım.

Cpanel Üzerinden MYSQL Veritabanı Kurulumu 1

Cpanel’e giriş yapıyoruz ve önümüze böyle bir sayfa geliyor. “Veritabanları” bölümündeki “MYSQL Veritabanları” bölümüne tıklıyoruz.

Cpanel Üzerinden MYSQL Veritabanı Kurulumu 2

Açılan sayfada “Yeni Veritabanı Oluştur” bölümüne gelerek veritabanı adımızı kutucuğa yazıp “Veritabanı Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

Cpanel Üzerinden MYSQL Veritabanı Kurulumu 3

Veritabanımızı oluşturduktan sonra “MYSQL Kullanıcıları” bölümüne gelerek yeni bir kullanıcı oluşturuyoruz. MYSQL kullanıcı adını ve şifresini yazdıktan sonra “Kullanıcı Oluştur” butonuna basınız. Eğer şifreniz zor olsun istiyorsanız yan taraftaki “Şifre Oluşturucu” bölümünde zor bir şifre oluşturabilirsiniz.

Cpanel Üzerinden MYSQL Veritabanı Kurulumu 4

Veritabanı ve Veritabanı kullanıcısını oluşturduktan sonra bunları birbirine bağlamamız gerekiyor. Bu işlemi “Veritabanı Kullanıcı Ekle” bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcı: Buradan oluşturduğumuz kullanıcı adını seçiyoruz.

Veritabanı: Buradan oluşturduğumuz veritabanı adını seçiyoruz.

Ekle butonuna basıyoruz.

Cpanel Üzerinden MYSQL Veritabanı Kurulumu 5

Bu bölümde “Tüm Ayrıcalıklar” tikini işaretleyerek. “Değişiklikleri Uygula” diyoruz.

Bu işlemleri başarılı yaptığınız takdir de WordPress kurulumu için gerekli olan MySQL Veritabanını oluşturmuş olacaksınız.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek

Bu bölümde “Kurulum Öncesi” kısmında indirdiğimiz dosyaya ihtiyacımız olacaktır. Birde dosyaları FTP’ye yüklemek için “Filezilla” adlı programı kullanacağız. Eğer bu program bilgisayarınızda yoksa “Filezilla FTP Programı Nasıl İndirilir ve Kurulur” adlı yazımıza bakarak kurulumunu yapabilirsiniz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 1

İndirdiğimiz dosyayı masaüstümüze alıyoruz. Bu dosya “.zip” formatında olduğu için direk bu şekilde sunucuya atarsak dosyalarımız çalışmayacaktır. Çift tıklayarak sıkıştırılmış dosyamızı açıyoruz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 2

Açtığımız dosyanın içerisinde “wordpress” adındaki klasörü tutup sürükleyerek masaüstümüze bırakıyoruz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 3

Klasörü dışarı çıkardıktan sonra artık filezilla programımızı açarak sunucuya bağlanıyoruz.
Dipnot: Eğer FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız bu konuda size yardımcı olması için hosting sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 4

Hosting sağlayıcınızdan aldığınız FTP Bilgilerinizi yukarıdaki bölüme girişini yaparak “Hızlı Bağlan” diyorsunuz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 5
Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 5

Sunucu dosyalarınız önünüze gelecektir. Buradaki klasörler arasından işimize yarayacak klasör “public_html” klasörüdür. Buna çift tıklayarak sitemizin ana dizinine geliyoruz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 6

WordPress klasörü içindeki dosyaların hepsini seçerek Sunucumuzdaki “public_html” klasörüne bırakıyoruz.

Kurulum Dosyalarını Hosting Sunucusuna Yüklemek 7

Dosyaları attıktan sonra aktarım başlıyor. Aktarım süresi Sunucunuzun ve aktarım yaptığınız bilgisayardaki internet alt yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

Dipnot: Eğer wordpress kurulumu yaparken, wordpress klasörünü direk olarak sunucuya yüklerseniz. Blogunuz http://sizinsiteniz.com/wordpress adresinde gözükecektir. Bu şekilde görünmesini istemiyorsanız. Klasör olayına çok dikkat edin.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dosyaları sunucumuza yükledik, artık sona geldik sayılır. Çekin zafer bayraklarını. Bundan sonra artık site üzerindeki kurulumu kaldı. Bu kurulumda wordpress blog yönetici ayarlarını, site ayarlarını ve veritabanı bağlantısını yapacağız.

Kuruluma başlamak için web tarayıcımızın arama çubuğuna domain adınızı yazarak, wordpress kurulum sayfasına ulaşabilirsiniz.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır 1

Burada bir ayar yoktur. Kurulum hakkında genel bilgi aktarmaktadır. “Başlayalım!” butonuna basarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır 2

Veritabanı ismi: Bu bölüme oluşturduğumuz MYSQL veritabanı adını gireceğiz.

Kullanıcı adı: Bu bölüme oluşturduğumuz MYSQL Kullanıcısının adını gireceğiz.

Parola: Bu bölüme oluşturduğumuz MYSQL Kullanıcısının şifresini gireceğiz.

Diğer bölümlere çok dokunmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu bölümler sunucuyla ilgili bir farklılık olduğu zaman kullanılmaktadır. Tablo ön eki bölümü de Veritabanı içerisindeki tabloların ön eklerini değiştirmektedir. Bunlar standart olarak kalabilir.

Bu bilgileri gerekli yerlere doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır 3

Başarıyla veritabanı bağlantımızı yaptık, buradan sonra sistemin gerekli olan dosyaları kurulacaktır. Bu kurulumu başlatmak için “Kurulumu Çalıştır” butonuna basıyoruz.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır 4

Bu adımda kurulum sihirbazı bize web sitemizin belirgin özelliklerini belirtmemizi istiyor. Bu bölümde gireceğiniz bilgiler blogunuzu şekillendirecektir.

Site başlığı: Buraya sitenizin başlığını girmeniz gerekir. Buraya gireceğiniz başlık maximum 70 karakter olmalıdır. Normalde böyle bir sınır yoktur fakat sitenizin arama motorlarında iyi görünmesi için bu sınırı geçmemeniz gerekir.

Kullanıcı adı: WordPress Yönetici paneline giriş yapacağınız ve paylaştığınız içeriğinizde yazar bölümde yazacak adınızı girmeniz gerekiyor.

Parola: WordPress yönetici paneline giriş yapacağınız şifrenizi girmeniz gerekiyor.

E-posta adresiniz: Blog sitenizde olan bitenden haberiniz olsun diye buraya kullandığınız bir mail adresinizi yazabilirsiniz.

Arama motoru görünürlüğü: Bu bölümü işaretlemek istemezseniz. Bu özelliği işaretlediğiniz zaman arama motorlarında siteniz görüntülenmez. Böyle bir isteğiniz yok ise bu bölümü işaretlememeniz gerekiyor.

Bu bilgileri doldurduktan sonra “WordPress’i Kur” butonuna basıyoruz.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır 5

Başarılı! WordPress kurulumumuzu tamamladık. Bundan sonra artık sitemize giriş yaparak bizde bir şeyler paylaşabiliriz. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa cevaplamaktan büyük zevk duyarız. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+