Skip to main content
yapay-zeka-nedir

Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları Neler?

Filmlerde kullanılan Yapay zeka nedir? Konusunda bilgi verelim. Yapay zeka teknolojisi günümüzde artık her yerde karşımıza çıkıyor. Getirdiği artılar, eksiler, uygulama ve kullanım alanları gibi birçok farklılık da elbette ki biliniyor. Aslında genel anlamda adından da belli olduğu gibi insan eliyle yapılan ve robotlara yüklenen belirli bir akıl örneğidir denebilir. Bilgisayar biliminde bilindiği üzere bu tip zeka sistemi çevresini tanımlayan ve hedefe ulaşmada başarı şansını azami ölçüde yükselten ve sizlere net bir sonuç sunan cihaz olarak tanımlanabilir. Amiyane tabirle öğrenme ve sorun çözme gibi insanların bağdaştırıcı kavramsal özellikleri taşıyan akıllı makinelerdir. Bundan yıllar önce filmlerde kullanılmaya başlandığında insanların tuhaf karşıladığı ve günümüzde artık robotik sistem ile de net bir şekilde karşımıza çıkan bir sistem olarak özetleyebiliriz.

Yapay Zeka Nedir? Algoritmaları Ve Sistemleri

Yapay zeka nedir? konusunda kavramında değerlendirilen sistemler günümüzde artık çok gelişmiş bulunmaktadır. İnsanların ne konuştuğunu anlama hatta yüksek stratejik gerektiren oyunlar da ciddi anlamda mücadeleler etme gibi sistemleri dahi artık yapabilmektedir. Askeri simülasyonlar, fotoğraf ve video çözümleme gibi sınıflandırmaları bulunmaktadır. İlk olarak 1956 yılında ortaya çıkan yapay zeka sistemi yıllar içerisinde çok fazla ilgi konusu olmaya başlamıştır. Günümüzde ise geliştirilen algoritmalar sayesinde artık insanları eğitebilecek ve eğitim verebilecek sistemlere kadar gelmiş bulunmaktadır. Bu teknikler sayesinde teknoloji endüstrisinin de önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Sizlere bu şekilde sunulmaktadır.

Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları Ve Farklılıkları

Yapay zeka nedir? Ve kullanım alanları ise çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Az önce de bahsettiğimiz gibi birçok sinema filminde karşımıza çıkmış bulunmaktadır. Burada olduğu gibi günümüzde moda tasarımcılığına kadar soymuş olan bir zeka sistemidir denilebilir. İnsanların isteklerini belirli algoritmaların yüklenmesi neticesinde ortaya çıkabilen kreatif düzenler sunulabilir. Tabii ki en önemli olan noktalardan bir tanesi artık düşünce yapılarına doğru ilerlemesidir. Yani beyinsel ve düşünsel sistemlerinde yüklenmesi ile birlikte artık bu zeka sistemleri tamamen doğal insan reaksiyonları vermeye başlayacaktır. Hatta son zamanlarda yatırımcılar özellikle mobil sistemler ve bu tip yapay zekalarla ilgili yatırımlar yapmaya ciddi anlamda bütçeler ayırmaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale Nedir? SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Yazıya gitmek için tıklayın.
+